site logo
S.S. Sumner

S.S. Sumner

Federal (USV)

Captain

Samuel Storrow Sumner

(1842 - 1937)

Home State: New York

Command Billet: Aide

Branch of Service: Cavalry

Unit: Second (II) Army Corps

Before Antietam

He was appointed 2nd Lieutenant, 2nd US Cavalry on 11 June 1861, and transferred to the 5th US Cavalry on 3 August. He was promoted First Lieutenant on 17 July 1862. He was appointed Captain of Volunteers and Aide de camp on 20 August.

On the Campaign

Was aide to his father, General Edwin Sumner, on the campaign.

The rest of the War

He mustered out of the Volunteer service on 15 August 1863. He was promoted to Captain in the 5th US Cavalry on 30 March 1864.

After the War

He continued in Regular Army service, promoted to Major, 8th US Cavalry on 2 April 1879, Lieutenant Colonel, 6th Cavalry on 18 February 1891, and Colonel on 23 May 1896. During the Spanish-American War he was commissioned Brigadier (4 May 98) and Major General (7 Sept 98) of Volunteers, mustering out of the Volunteers on 15 April 1899. He was appointed Brigadier General, USA on 4 February 1901. During his career he was honored four times by brevets: to First Lieutenant (for Fair Oaks, June 1862), Captain (Antietam, September 1862), Major (Vicksburg, March 1865), and Lieutenant Colonel (Summit Springs, CO, July 1869). He retired from the Army in 1906 after 45 years of service.

References & notes

Basic service dates from Heitman1. His photo here from a group portrait taken of General Sumner and his staff at Warrenton, VA in November 1862, now at the Library of Congress.

Birth

02/06/1842; Carlisle Barracks, PA

Death

07/26/1937 Brookline, MA; burial in Arlington National Cemetery, Arlington, VA

Notes

1   Heitman, Francis Bernard, Historical Register and Dictionary of the United States Army 1789-1903, 2 volumes, Washington DC: US Government Printing Office, 1903, Vol. 1, pg. 936  [AotW citation 13501]