site logo
L. Kip

L. Kip

Federal (USV)


Lawrence Kip

(? - 1899)

Home State: New York

Education: US Military Academy, West Point, NY, Class of 1857

Command Billet: Aide

Branch of Service: Artillery

Unit: Second (II) Army Corps

Before Antietam

He was appointed to the US Military Academy from California on 1 July 1853. After graduating from West Point he was appointed 2nd Lieutenant, 4th US Artillery on 30 June 1857, and transferred to the 3rd Artillery on 27 August. He was promoted First Lieutenant on 14 May 1861, and served as Regimental Adjutant from 27 September to 30 November. He was appointed Major of Volunteers and Aide de camp on 20 August 1862.

On the Campaign

Was aide to Major General Edwin Sumner on the campaign.

The rest of the War

He resigned from the Volunteer service on 15 August 1863. He was honored by brevets to Captain (June 1864) for Trevillian Station, Major (March 865) for the Cavalry Campaign from Winchester to Petersburg, and Dinwiddie Courthouse, and Lieutenant Colonel (APril 1865) for Five Forks.

After the War

He continued in Regular Army service, being promoted to Captain, 3rd US Artillery on 13 August 1866. He resigned his commission on 1 November 1867.

References & notes

Basic service dates from Heitman1. His photo here from a group portrait taken of General Sumner and his staff at Warrenton, VA in November 1862, now at the Library of Congress.


Date not known in NY




1   Heitman, Francis Bernard, Historical Register and Dictionary of the United States Army 1789-1903, 2 volumes, Washington DC: US Government Printing Office, 1903, Vol. 1, pg. 603  [AotW citation 13503]