site logo
W.C. Bartlett

W.C. Bartlett

Federal (USA)

Lieutenant

Wiliam Chambers Bartlett

(1839 - 1908)

Home State: New York

Education: US Military Academy, West Point, NY, Class of 1861;Class Rank: 20

Branch of Service: Artillery

Unit: 3rd United States Artillery, Batteries L and M

Before Antietam

Son of William Holmes Chambers Bartlett (USMA 1826) who instructed at West Point from 1827-29, 1836-1871, he graduated 20th in his class from the Academy in June 1862, and was appointed 2nd Lieutenant, 3rd US Artillery. He joined his battery in the Army of the Potomac in action on the Penninsular Campaign.

On the Campaign

He was later was honored by brevet to First Lieutenant for "gallant and meritorious service" at Antietam.

The rest of the War

He was in action again at Fredericksburg, VA in December, then on garrison duty at Newport News, VA to March 1863. He was briefly at Lexington, KY to April, then on sick leave and recruiting duty to September 1863. He was on the East Tennessee Campaign, being again cited by brevet, to Captain, for action at Campbell's Station, TN 16 November 1863. He was at Knoxville for the remainder of 1863, then appointed Commissary of Musters, 9th Army Corps in December. He was assigned as aide-de-camp (ADC) to Major General Schofield 19 March 1864 and appointed Captain in the Staff Corps, US Volunteers. He was on the campaign to Atlanta, and received his 3rd brevet, to Major, on 1 September 1864, when he transferred to General Kilpatrick's staff. He was promoted to First Lieutenant, 3rd US Artillery on 14 October 1864. On 17 November he was appointed Lieutenant Colonel of the 2nd North Carolina (Union) Mounted Infantry. He led a brigade in the 23rd Army Corps to March 1865, and his regiment in the mountains of North Carolina and Tennessee to August 1865. He was given a fourth brevet, to Brigadier General, Volunteers on 13 March 1865. He mustered out of the Volunteer service on 16 August 1865.

After the War

He continued in the Regular Army, largely on garrison duty in the East. He transferred to the 3rd US Infantry on 5 February 1872, but was on sick leave from then until 28 November 1874. He was stationed at New Orleans and nearby (to September 1877), then went West, serving at various posts in Montana. He was on numerous, extended periods of sick leave between 1882 and 1890. He was promoted to Captain, 3rd Infantry on 12 September 1885 and retired on 29 November 1892.

References & notes

Service information from Heitman1 and Cullum2. His photograph from one in the 1862 USMA Class Album [online].

Birth

06/02/1839; West Point, NY

Death

07/27/1908 Larrabee's Point, VT; burial in USMA Post Cemetery, West Point, NY

Notes

1   Heitman, Francis Bernard, Historical Register and Dictionary of the United States Army 1789-1903, 2 volumes, Washington DC: US Government Printing Office, 1903, Vol. 1, pg. 196  [AotW citation 14565]

2   Cullum, George Washington, Biographical Register of the Officers and Graduates of the US Military Academy, 2nd Edition, 3 vols., New York: D. Van Nostrand, 1868-79, Vol 2, pp. 858 - 859; Vol. 4, pg. 137; Vol. 5, pg. 108  [AotW citation 14566]