Home | Overview | Battle Maps | Participants | ORs | Exhibits | Bibliography
Site Logo: Click to go to the Home page
Person
D. Floyd-Jones
D. Floyd-Jones

Federal (USA)

Major

DeLancey Floyd-Jones

(1824 - 1902)
Home State: New York
Command Billet: Commanding Regiment
Branch of Service: Infantry
Unit: 11th United States Infantry, First Battalion

see his Battle Report

starstar


Before the Antietam Campaign:
Graduated (as DLF Jones) from the USMA, West Point, Class of 1845. With the outbreak of the Mexican War he was promoted to 2nd Lieutenant and assigned to the 4th Infantry. He was at the Siege of Vera Cruz, March 9-21, 1847; the Battle at Molina del Rey, September 8, 1847; and the Assault and Capture of Mexico City. For gallant and meritorious conduct in the Battle of Molina del Rey he was breveted to 1st Lieutenant on September 8, 1847.

He was promoted to 1st Lieutenant on January 1, 1848 and assigned in garrison at East Pascagoula, MS in 1848 and Detroit, Michigan from 1848-1850. From 1850-1852 he was on recruiting duty following which he was assigned frontier duty at Benicia, CA, Ft. Vancouver, WA and Ft. Steilacoom, WA through 1855. He was promoted to Captain, 4th Infantry, July 31, 1854. He continued on frontier duty in California and Oregon until arriving at Ft. Hoskins, OR in 1861. He was promoted to Major, Eleventh Infantry, May 31, 1861.

He commanded the 11th Infantry (Army of the Potomac) in the Virginia Peninsular Campaign, March to August, 1862, being engaged in the Siege of Yorktown, Battle of Gaines's Mill and Battle of Malvern Hill. He was breveted to Lieutenant Colonel on July 4, 1862 for gallant and meritorious service during the Peninsular Campaign. He served in the Northern Virginia Campaign, August to September, 1862, including the Battle of Manassas.

In the Antietam Campaign:
He commanded the 11th United States Infantry Regiment at Antietam.

The remainder of the War:
He also served in the Rappahannock Campaign, commanding the Regiment, was engaged in the Battle of Chancellorsville and at Gettysburg. He was breveted to Colonel, July 2, 1863 for gallant and meritorious service at Gettysburg.

He was in command of Ft. Independence, MA, and Lt. Col of the 19th US Infantry from August 15 to October 28, 1863 and of the Fortifications of Boston harbor, October 28, 1863 to March 6, 1865. On April 3, 1865, Lieut.-Col. Floyd-Jones assumed command of the 19th US Infantry.

After the War:
Floyd-Jones served in command of Newport Barracks, KY, October 12, 1865 to March 13, 1866 and of Little Rock, AK, March 27 to August 29, 1866. Following sick leave he was assigned as Acting Assistant Inspector-General and Judge Advocate of the Department of Arkansas, December 1, 1866 to February 13, 1867; in command of a regiment and Ft. Smith, AK, to October, 1867; and of Ft. Gibson and District of Indian Territory, October 24, 1867 to January 20, 1868. On June 25, 1867 he was promoted to Colonel.

Following a leave of absence, Floyd-Jones was in command of a regiment and Ft. Gibson, Indian Territory, February to April, 1869. He served as Superintendent of Indian Affairs in Idaho Territory, from June, 1869 to November 1, 1870. From February 15, 1871 to January, 1872 he commanded Ft. Dodge, KS, followed by commands at Ft. Hays, KS; Ft. Riley, KS; Holy Springs, MS; Jackson Barracks, LA; and Helena, MT. He retired March 20, 1879.

References, Sources, and other notes:
Source: Heitman, Francis Historical Register and Dictionary of the United States Army 1789-1903, Washington, US Government Printing Office, 1903.
See also a brief bio at the Aztec Club of 1847 from which much of the clean text above is quoted.

There is a public library named for him in Massapequa, Long Island, NY (opened 1896).

Birth Date: 5/31/1824    Birth State: NY    
College: US Military Academy, West Point, NY    Graduating Year: 1845    Class Rank: 45
Death Date: 1/19/1902    

« Search for Another Participant