site logo
C. F. Crowninshield

C. F. Crowninshield

Federal (USV)

Captain

Caspar F Crowninshield

(1837 - 1897)

Home State: Massachusetts

Education: Harvard, Class of 1860

Command Billet: Commanding Regiment

Branch of Service: Cavalry

Unit: 1st Massachusetts Cavalry

Before Antietam

Briefly Captain in the 20th Massachusetts Infantry, he was appointed Captain, 2nd Cavalry in August 1861, and transferred to the 1st in November.

The rest of the War

He was promoted to Major and returned to the 2nd Mass 31 January 1863. He was then Lt Colonel (March 1864), and finally Colonel and commander of the Regiment on 18 November 1864. He mustered out of the service in June 1865.

References & notes

Source: Heitman, Francis Historical Register and Dictionary of the United States Army 1789-1903, Washington, US Government Printing Office, 1903.

Birth

1837 in MA

Death

1/10/1897