site logo
F. Wheaton

F. Wheaton

Federal (USA)

Colonel

Frank Wheaton

(1833 - 1903)

Home State: Rhode Island

Command Billet: Commanding Regiment

Branch of Service: Cavalry

Unit: 2nd Rhode Island Infantry

Before Antietam

Commissioned 1st Lieutenant, 1st US Cavalry in 1855, and Captain, transferred to 4th US Cavalry in 1861. He was appointed Lt Colonel of the 2nd Rhode Island Volunteers, and almost immediately Colonel in July 1861.

The rest of the War

He was appointed Brigadier General of Volunteers in November 1862, and commanded 3rd Brigade/3rd Division/VI Corps at Chancellorsville. He had the 3rd Division at Gettysburg, and a Brigade in the Second Division, VI Corps at the Wilderness, Spotsylvania, Cold Harbor, and Petersburg. He was also promoted to Major in the Regular Army in 1863. He mustered out of the Volunteer service in 1865.

After the War

He continued in Regular Army service, and was promoted to Lt Colonel of the 39th US Infantry 28 July 1866, Colonel of the 2nd US Infantry 15 December 1874, Brigadier General USA on 18 April 1892; and Major General 2 April 1897. During this service he commanded the expedition against the Modocs in California. He retired in 1897.

References & notes

Source: Heitman, Francis Historical Register and Dictionary of the United States Army 1789-1903, Washington, US Government Printing Office, 1903.

His father-in-law was Gen. Samuel Cooper, CSA.

Birth

5/8/1833; Providence, RI

Death

6/18/1903 Washington, DC