site logo
G.H. Chapman

G.H. Chapman

Federal (USA)

Major

George Henry Chapman

(1832 - 1882)

Home State: Indiana

Command Billet: Commanding Regiment

Branch of Service: Cavalry

Unit: 3rd Indiana Cavalry

Before Antietam

He moved with his family to Indiana about 1838, where his father published newspapers in Terra Haute, then Indianapolis. He was appointed Midshipman, US Navy in 1847 and served on USS Cumberland and USS Constitution during the Mexican-American War, to 1850 when he resigned. He ran the Indiana Republican newspaper 1854-55, then studied the law and was admitted to the bar in 1857. He was assistant clerk in the US House of Representatives in 1860. He was commissioned Major, 3rd Indiana Cavalry on 2 November 1861.

On the Campaign

He commanded the Regiment at Antietam.

The rest of the War

He was promoted to Lieutenant Colonel on 25 October 1862 and Colonel on 12 March 1862. He had Brigade command after Gettysburg in July 1863, and was appointed Brigadier General on 21 July 1864. He commanded a brigade in the Army of the Shenandoah, and was wounded in action at Winchester, VA on 19 September 1864. He commanded a cavalry division in January 1865. He was honored by brevet to Major General of Volunteers to date from 13 March 1865 for his actions at Winchester, and resigned in January 1866.

After the War

He was a judge in the Marion County, Indiana Criminal Court, and was elected to the Indiana State Senate in 1880.

References & notes

Service from Heitman.1 Biographical basics from the Eichers' High Commands of the Civil War (2001). His gravesite is on Findagrave. His picture from a photo at the Library of Congress.

Birth

11/22/1832; Holland, MA

Death

06/16/1882 Indianapolis, IN; burial in Crown Hill Cemetery, Indianapolis, IN

Notes

1   Heitman, Francis Bernard, Historical Register and Dictionary of the United States Army 1789-1903, 2 volumes, Washington DC: US Government Printing Office, 1903, Vol. 1, pg. 296  [AotW citation 17286]