site logo
J.K. Kerr

J.K. Kerr

Federal (USV)

Lieutenant Colonel

James K Kerr

(1824 - 1876)

Home State: Pennsylvania

Command Billet: Regimental Lt Colonel

Branch of Service: Cavalry

Unit: 4th Pennsylvania Cavalry

Before Antietam

He had been in law practice in Franklin before he volunteered for service, and was appointed Major at the organization of the 4th Pennsylvania Cavalry in October 1861. He was promoted to Lt. Colonel, 12 March 18621.

On the Campaign

He succeeded to command of the Regiment as Col Childs led the Brigade.

The rest of the War

He was promoted Colonel 18 September 1862 on the death of Colonel Childs. He resigned his commission 17 May 1863, for health reasons.

References & notes

Death and other details from History of Venango County2, and Colonels in Blue3. The photo above is a detail from one at the USAMHI/AHEC online photograph collection4, pointed out to us by Alfonso R. Laporte.

Birth

1824; Titusville, PA

Death

02/25/1876 Pittsburgh, PA; burial in Allegheny Cemetery, Pittsburg, PA

Notes

1   Bates, Samuel Penniman, History of the Pennsylvania Volunteers, 1861-65, Harrisburg: State of Pennsylvania, 1868-1871  [AotW citation 838]

2   Caldwell, J. A., History of Venango County Pennsylvania, and Incidentally of Petroleum, Columbus (OH): J.A. Caldwell, 1879  [AotW citation 839]

3   Hunt, Roger D., Colonels in Blue: Union Army Colonels of the Civil War - Mid Atlantic States, Mechanicsburg (PA): Stackpole Books, 2007  [AotW citation 840]

4   US Army, Military History Institute (USAMHI), American Civil War (ACW) photographs, Military History Institute Photograph Database, Published c. 1998, first accessed 01 January 2005, <http://cdm16635.contentdm.oclc.org/cdm/search/collection/p16635coll20/>  [AotW citation 1094]