site logo
[no picture yet]

[no picture yet]

Federal (USA)

Captain

William Harvey Brown

(1827 - 1883)

Home State: Pennsylvania

Command Billet: Commanding Battalion

Branch of Service: Infantry

Unit: 14th United States Infantry, First Battalion

 

see his Battle Report

Before Antietam

He entered service and was appointed Captain, 14th US Infantry, on 14 May 1861.

The rest of the War

He remained in Regular Army service and transferred to the 32nd US Infantry 21 September 1866, and the 21st Infantry on 19 April 1869. He was promoted to Major, 18th Infantry, 16 August 1871, and to Lieutenant Colonel, 1st US Infantry on 15 December 1880.

He was cited (brevet Major) for gallantry at the battle of Antietam, and (brevet Lt Col) for War Service.

References & notes

Sources: Heitman, Francis Historical Register and Dictionary of the United States Army 1789-1903, Washington, US Government Printing Office, 1903; and
Rash's Surname list - genealogical data compiled by Horatio Connell "Rash" Snyder on his Pennock Family website.

Birth

10/6/1827; Downingtown, PA

Death

3/10/1883