site logo
J. M. Robertson

J. M. Robertson

Federal (USA)


James Madison Robertson

(? - 1891)

Home State: New Hampshire

Command Billet: Battery Commander

Branch of Service: Artillery

Unit: 2nd United States Artillery, Batteries B and L

Before Antietam

Changed name from James M Robinson.

Service Summary:
Private, Corporal, Artificer, Companies F and H, and Quartermaster Sergeant, 2nd US Artillery, 8 Dec 1838 to 17 Aug 1848;
Appointed 2nd Lt 28 June 1848;
Promoted to 1st Lt 28 Sept 1852 and Captain 14 May 1861;
Made Major 17 June 1874;
Transferred to the 3rd US Artillery 1 Feb 1875;
Retired 20 Mar 1879.

Cited (brevetted) for gallantry at Gaines Mill, Gettysburg, Cold Harbor, and for distinguinguished service while Chief of Horse Artillery attached to the Army of the Potomac during the campaign from May to Aug 1864 including the battles of the Wilderness, Cold Harbor, Hawes Shop, and Trevilian Station, Va.

References & notes

Source: Heitman, Francis Historical Register and Dictionary of the United States Army 1789-1903, Washington, US Government Printing Office, 1903.

More on the Web

He's seen with other Artillery officers in a James F. Gibson photo taken earlier in 1862, at Gaines Mill. Search the Library of Congress Collection for "Robertson" to see it.


Date not known in NH