site logo
[no picture yet]

[no picture yet]

Federal (USA)

Captain

Charles Kusserow

(1832 - 1879)

Home State: New York

Command Billet: Battery Commander

Branch of Service: Artillery

Unit: 1st Battalion New York Light Artillery, Battery D

Before Antietam

He enrolled and mustered as First Lieutenant, Third New York Battery on 17 January 1862 in Washington, DC. In May 1862 he was listed as Adjutant and Inspector of Artillery, Smith's division, Army of the Potomac at Williamsburg, VA. He transferred to the First Battalion, New York Artillery, Battery D on 5 August 1862 and mustered as Captain on 12 August.

On the Campaign

He commanded the battery in Maryland.

The rest of the War

On 5 March 1863 the Battalion was disestablished and his battery became the 32nd Independent Battery, New York Light Artillery. He mustered out 19 January 1865 in Harpers Ferry, VA and was honored by brevet to Colonel of Volunteers for meritorious service during the war on 13 March 1865. He was commissioned Lieutenant Colonel, 2nd US Veteran Volunteers 20 February 1865 and served to 30 March 1866.

After the War

He died of an apoplexy (stroke) in 1879, relatively young at age 46.

References & notes

His service from the State of New York1, as Charles Kusserow, and the Official Army Register,1 as Charles von Kusserow. His gravesite is on Findagrave.

More on the Web

An Army revolver presented to him was sold at auction in 2011.

Birth

10/03/1832 in PRUSSIA

Death

02/03/1879; burial in Saint Mary's Catholic Churchyard, Philadelphia, PA

Notes

1   State of New York, Adjutant-General, Annual Report of the Adjutant General of the State of New York [year]: Registers of the [units], 43 Volumes, Albany: James B. Lyon, State Printer, 1893-1905, ... pg. 1338  [AotW citation 21868]

2   US Army, Adjutant General, Official Army Register of the Volunteer Forces, U. S. Army, 8 vols., Washington, DC: Adjutant General's Office, 1867, Part VIII, pg. 122  [AotW citation 21869]