site logo
W. H. Chapman

W. H. Chapman

Confederate (CSA)


William Henry Chapman

(1840 - 1920)

Home State: Virginia

Command Billet: Battery Commander

Branch of Service: Artillery

Unit: Dixie (VA) Artillery

Before Sharpsburg

He was appointed Lieutenant on 21 Jun 1861, and was promoted to Captain upon Capt Booton's resignation in Oct 1861.

The rest of the War

His battery was disbanded on 04 Oct 1862, and he was transferred to be enrolling officer for Page County. He then entered Mosby's 43rd Battalion Virginia Cavalry, became Captain of Company C, and was later promoted to Lieutenant Colonel of the unit.

References & notes

Military service details from Moore1, with the photograph from his GeoCities website [gone in 2009].


4/17/1840; Madison County, VA


9/13/1920 Greensboro, NC; burial in Green Hill Cemetery, Greensboro, N.C.


1   Moore, Robert H. II, Danville, Eight[h] Star, New Market, and Dixie Artillery, Appomattox: H. E. Howard, Inc., 1989  [AotW citation 1080]