site logo
[no picture yet]

[no picture yet]

Confederate (CSA)

Captain

Thomas Jefferson Page, Jr.

(1839 - 1864)

Home State: Virginia

Education: University of Virginia, Class of 1860

Command Billet: Battery Commander

Branch of Service: Artillery

Unit: Yorktown 'Magruder' (VA) Artillery

Before Sharpsburg

He enrolled as 2nd Lieutenant, Provisional Army of Virginia on 23 May 1861, and was Acting Ordnance Officer and ADC to General Magruder by September. The "Magruder Artillery" was organized in Richmond, VA in March 1862, and Page was promoted to Captain, and commander of the Battery.

On the Campaign

He commanded his battery on the Maryland Campaign.

The rest of the War

His Battery was disbanded, being far under-strength, on 4 October 1862. He was appointed Major of Artillery on 8 November 1862, and commanded a battalion of Artillery at Kelly's Ford, VA that month. He took an extended leave of absence beginning 27 August 1863 and travelled in Europe. He died in Italy in June 1864.

References & notes

Service from Krick.1 His date of Majority from Sibley's Confederate Artillery Organizations (2014). His gravesite is on Findagrave. His memorial stone has his birth on 3 August 1839. Details in R.C.M. Page's Genealogy of the Page Family in Virginia (1893), which has his birth on 15 February 1839. His father's maternal grandfather Thomas Nelson, Jr, (1738-1789) was a signer of the Declaration of Independence, and his father (1808-1899) a US Navy Commander (later Confederate Navy Captain).

Birth

08/03/1839 in NJ

Death

06/16/1864 Florence, ITALY; burial in Campo Cestio, Rome, Italy

Notes

1   Krick, Robert E.L., Staff Officers in Gray; A Biographical Register of the Staff Officers in the Army of Northern Virginia, Chapel Hill: University of North Carolina Press, 2003, pg. 236  [AotW citation 17504]