site logo
T.B.W. Stockton

T.B.W. Stockton

Federal (USA)

Colonel

Thomas Baylis Whitmarsh Stockton

(1805 - 1890)

Home State: New York

Education: US Military Academy, West Point, NY, Class of 1827;Class Rank: 16th

Command Billet: Brigade Commander

Branch of Service: Infantry

Unit: 3rd Brigade, 1st Division, V Corps

Before Antietam

After graduating from West Point, he was appointed 2nd Lt, 1st US Infantry, 1 July 1827;
Served as Assistant Quartermaster 11 July 1832 to 31 Dec 1835 (his CO was Col. Zachary Taylor);
Promoted to 1st Lt 4 Mar 1833;
Resigned 30 Nov 1836;
Appointed Colonel, 1st Michigan Volunteers, 9 Dec 1847 (service in Mexico);
Honorably mustered out 9 Jul 1848;
Appointed Colonel, 16th Michigan Infantry, 8 Sept 1861;
Resigned 18 May 1863.

He was a signer/witness of a treaty with the Chippewa tribe in 1837, and appears to have been Mayor of Michigan City, IN in 1839.

After the War

He and his wife were prominent in Flint, MI after the Civil War.

References & notes

Source: Heitman, Francis Historical Register and Dictionary of the United States Army 1789-1903, Washington, US Government Printing Office, 1903.

More on the Web

His wartime diary is in the Bentley Historical Library, University of Michigan, also the source of the photograph used here.

Birth

1805 in NY

Death

12/9/1890