site logo
[no picture yet]

[no picture yet]

Federal (USA)

Major

Francis Newman Clarke

(c. 1820 - 1866)

Home State: New York

Education: US Military Academy, West Point, NY, Class of 1840;Class Rank: 11th

Command Billet: Corps Chief of Artillery

Branch of Service: Artillery

Unit: Second (II) Army Corps

Before Antietam

After graduating from West Point in the Class of 1840, he was appointed 2nd Lieutenant, 4th US Artillery on 1 July 1840. He was promoted to First Lieutenant on 13 October 1845. He served on the frontier and at the Academy. Promoted to Captain on 15 July 1852. He was in action with the Seminoles, on the Utah Expedition, and in Kanas and Nebraska. He commanded Battery A, 4th US to April 1862, then was appointed Second Corps Chief of Artillery. He was appointed Major, 5th US Artillery on 5 August 1862.

On the Campaign

He was General Sumner's Chief of Artillery on the campaign.

The rest of the War

From November 1862 to May 1863 he was on recruiting duty in Maine, then as acting Assistant Provost Marshal and disbursing and recruiting officer for Massachusetts to January 1866.

After the War

He was honored by brevets to Lieutenant Colonel and Colonel 1 February 1865. He was appointed Assistant Inspector General for the Department of Florida in February 1866, and died at Tallahassee on 13 August 1866 at age 46.

References & notes

Basic service information from Heitman1 and Cullum2.

Birth

c. 1820 in NY

Death

8/13/1866 Tallahassee, FL; burial in Old City Cemetery, Tallahassee, FL

Notes

1   Heitman, Francis Bernard, Historical Register and Dictionary of the United States Army 1789-1903, 2 volumes, Washington DC: US Government Printing Office, 1903, Vol. 1, pg. 306  [AotW citation 13507]

2   Cullum, George Washington, Biographical Register of the Officers and Graduates of the US Military Academy, 2nd Edition, 3 vols., New York: D. Van Nostrand, 1868-79, Vol. 1, pg. 599  [AotW citation 13506]